Koncerty Ogólne

Spektakl “Mędrole”

   Kolejne wydarzenie z cyklu Salonik Kulturalny. Tym razem będzie to spektakl pt. “Mędrole” przygotowany na podstawie “Historii po góralsku” Ks. Józefa Tischnera, w wykonaniu studentów roku dyplomowego z Teatru Collegium Nobilium działającego przy warszawskiej Akademii Teatralnej. Spektakl przygotowany pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Flegel.

   Tytułowy Mędrol to po góralsku mędrzec, filozof. Ksiądz Tischner opowiada historie o filozofach greckich – Hipokratesie, Platonie, Arystotelesie – w taki sposób, jakby mówił o sobie i znanych nam góralach, jednak przede wszystkim pokazuje filozofię w sposób nieskomplikowany oraz prosty do zrozumienia dla zwykłego człowieka.

   W spektaklu, jak informują jego autorki, „nie ma podziału na role, studenci zostali poproszeni, aby każdy z nich wybrał jedną z opowieści, taką, która jest mu najbliższa. Spektakl został przygotowany dzięki wnikliwej analizie znaczenia myśli filozoficznej i emocji wpisanych w teksty, a później w ciało i zachowanie sceniczne młodych aktorów. Narodził się ruch i działania w rozmowach, koncentracja na dialogach, wzajemne słuchanie”. Studenci, posługując się tekstem ks. Tischnera, jednocześnie tłumaczą świat „z głębi swoich młodych dusz. Dlatego tytuł dotyczy nie tylko tematyki »Historii filozofii po góralsku«, ale właśnie młodzieńczego rozważania zagadnień oraz zagłębiania się w naturę człowieka i uniwersum”.

   Naturalnie pojawiły się instrumenty – wiolonczela Magdy, skrzypce Błażeja i altówka Karoliny. „To cudowne móc pracować z tak uzdolnioną młodzieżą, chwytającą w mig pomysły, kreatywnie je rozwijającą, zmobilizowaną do wspólnego tworzenia nowych jakości na scenie.” – powiedziała dr Flegel.

 

Spektakl odbędzie się 28 listopada 2018 r. o godzinie 19.00 w Auli Magna Centrum Wykładowego PP, ul. Piotrowo 2.

Rezerwacja miejsc do 26 listopada br. na adres mailowy: uck@put.poznan.pl
Zapraszamy Państwa z rodzinami i przyjaciółmi.
Potwierdzenie rezerwacji zostanie przesłane Państwu drogą mailową.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęcia: fot. Vova Makovskyi

Możesz również polubić…