Wystawy

Wystawa “Lessing przedstawia Lessinga”

                 W czwartek 2 marca br. o godz. 18.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Ericha Lessinga pt. “Lessing przedstawia Lessinga”.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Konsul Honorowa Republiki Austrii Izabela Ewa Kwiatkowska, Wiceprezydent Miasta Poznania Jędrzej Solarski, prof. Marta Smolińska – kuratorka wystawy, Grażyna Banaszkiewicz – polska dziennikarka i fotograf kultury żydowskiej, przedstawiciele Korpus Poznańskich Konsulów Honorowych.

Ericha Lessinga jednego z najwybitniejszych austriackich fotografów, którego zdjęcia obiegły świat do dziś uważa się za kronikarza powojennej historii Europy.

Erich Lessing urodził się w 1923 roku w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Zdołał wyemigrować do Palestyny, gdzie pracował m.in. w kibucu. Następnie dołączył do armii brytyjskiej jako fotograf oraz lotnik. Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos. Lessing uczy również fotografii na uczelniach w Austrii oraz Francji. Jego prace były wystawiane w galeriach i muzeach na całym świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu.

W latach powojennych dokumentował ważne wydarzenia polityczne i społeczne, również w krajach Europy Wschodniej. W 1956 roku wykonał słynną serię zdjęć podczas rewolucji węgierskiej. Jego legendarna fotografia, zrobiona w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Pokojowego (15 maja 1955), stała się wizualnym symbolem nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.

Zainteresował się również portretowaniem osobistości świata kultury i nauki oraz pracował jako fotograf na planach znanych filmów m.in.: „Dźwięki muzyki”, „Greg Zorba” czy „Moby Dick”. Wydał ponad 40 albumów swoich prac.

Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, Muzeum Żydowskie w Wiedniu zaprosiło jego córkę, Hannę Lessing, sekretarz generalną Austriackiego Funduszu Narodowego, aby dokonała osobistego wyboru fotografii ojca na wystawę poświęconą Wiedniowi i powojennej Europie. Projekt „Lessing przedstawia Lessinga” to intymne spojrzenie na dorobek wybitnego austriackiego fotografa – od fotoreportaży politycznych aż po prace dotąd nigdy niepokazywane, takie jak cykl „Dziewczyny lat 60.”

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu.

Ekspozycja dostępna będzie w dniach 27.02.– 26.03.2017 r.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Fotorelacja.

Możesz również polubić…