Wystawy

Wystawa fotografii „Odkrywanie tajemnic Majów”

We wtorek 2 czerwca br. o godz. 18.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej (ul.Piotrowo 2) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Odkrywanie tajemnic Majów”. W spotkaniu będzie uczestniczył Carlos Humberto Jimenez Licona, ambasador Republiki Gwatemali w Niemczech.

Wystawa inicjuje współpracę między Politechniką Poznańską a działającym w Poznaniu od lutego 2013 roku Konsulatem Honorowym Republiki Gwatemali. Najbliższa Ambasada tego państwa znajduje się w Berlinie, więc działalność Konsulatu jest nastawiona głównie na pomoc obywatelom Gwatemali przebywającym w Polsce, promocję kultury  Majów i turystyki.

Wystawa ok.200 fotografii Roberta Słabońskiego „Odkrywanie tajemnic Majów” prezentuje pracę polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr.Jarosława Żrałka oraz mgr Wiesława Koszkula. Od 2006 r. prowadzą oni badania starożytnego miasta kultury Majów – Nakum, położonego w północno wschodniej części Gwatemali. Głównym celem jest zlokalizowanie jak największej liczby śladów osadnictwa datowanego na najstarszy okres historii Majów na nizinach tzw. faza Pre-Mamom około 1000-700/600 p.n.e. Badacze natrafili m.in. na grobowiec królewski zawierający naczynia, pozostałości szkieletu i setki jadeitowych ozdób. Jednym z cenniejszych odkryć jest pektorał – duży wisior spoczywający na klatce piersiowej osoby zmarłej.

Badania prowadzone w Nakum zostały wyróżnione przez amerykański tygodnik „Time” jako jedno z najważniejszych odkryć naukowych ostatnich lat („100 New Scientific Discoveries”). Wcześniej wyniki badań krakowskich archeologów zostały docenione przez nowojorskie czasopismo „Archeology”, które zaliczyło je do 100 najważniejszych odkryć 2011 r.

Gwatemala zaproszenie

Możesz również polubić…