Wystawy

Wystawa fotogramów “Člověk a technika” autorstwa Libora Teplého

We wtorek 6 października br. o godz. 12.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej ul. Piotrowo 2 odbył się wernisaż wystawy fotogramów „Člověk a technika” – fotografické obrazy z Vily Tugendhat autorstwa Libora Teplého. W spotkaniu uczestniczył Ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karfik, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu Renata Mataczyńska oraz liczna delegacja gości z Brna.

Wystawa Libora Teplého „Člověk a technika” prezentuje 18 fotografii z Willi Tugendhatów, która stała się symbolem architektury modernistycznej.

Willa Tugendhatów przyciągnęła Libora Teplego już dwadzieścia lat temu. Od tego czasu często ją odwiedza, a jako fotograf, w samotności i skupieniu, spędził w niej setki godzin. Wykonał zdjęcia do trzech książek na temat Willi Tugendhatów, z których dwie zostały przygotowane i opublikowane pod jego redakcją. W ostatnim czasie Libor Teplý skupia się na filozoficznych i duchowych aspektach istnienia Willi Tugendhatów, w odniesieniu do uwag niemieckiego filozofa i teologa Romano Guardiniego, dotyczących relacji człowieka i techniki. Architekt Willi Tugendhatów Ludwig Mies van der Rohe zrealizował na przykładzie willi koncepcje Guardiniego (opublikowane w pracy Die Technik und der Mensch. Briefe vom Comer See) i udowodnił, że możliwa jest harmonia w związku człowieka z technologią. W tym sensie Willa Tugendhatów niezmiennie od lat, a współcześnie w szczególności, jest wciąż na czasie.

Na podstawie idei zawartych w dziele Romano Guardiniego, urzeczywistnionych w Willi Tugendhatów, powstał zbiór fotografii Libora Teplego, który nie przedstawia jedynie obrazów tej znanej budowli. Jego tematem jest harmonia i piękno w relacji między człowiekiem a technologią.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa potrwa do 16.10.2015r.

 

Możesz również polubić…