XVII Festiwalu Sztuki Ludowej14 sierpnia 2024Ogólne / ZTL Poligrodzianie10 sierpnia br. w przestrzeni wizytowej budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbył się koncert inaugurujący XVII Festiwalu Sztuki Ludowej. Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna. Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” świętował będzie, podczas koncertu finałowego Festiwalu Sztuki Ludowej (18.08.24. godz. 17:00, Plac Wolności), zakończenie 50. sezonu działalności. To z inicjatywy Zespołu powstał pomysł na festiwal, który po 11 latach wraca w przestrzeń miejską miasta Poznania.
Wspaniałe doznania artystyczne, piękną ucztę dla oka, ducha i ucha zapewnili:
Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej “Poligrodzianie”
Dance Division at Tsoying Senior Hight School – Tajwan
Terebovlya College of Culture And Arts – Ukraina
Belize National Dance Company – Belize
Ballet Saly Velingara – Senegal
Smacht Academy – Meksyk
Tbilisi State University Flying Georgians – Gruzja
Festiwal Sztuki Ludowej, który jest projektem Towarzystwa Poligrodzianie, popularyzuje międzynarodowy folklor. Kultura pełni wiele pozytywnych funkcji w rozwoju człowieka jako jednostki oraz w rozwoju społeczeństw, a taniec tradycyjny jest jedną z najkompletniejszych form komunikacji.Jest to unikalne przedsięwzięcie, łączące tradycję i folklor ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące oryginalne wydarzenia, które czerpią inspiracje z kultury ludowej.
Współorganizatorem Festiwalu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Festiwal współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Gniezna, Miasta Poznania oraz Fundacji Zakłady Kórnickie. Mecenasem strategicznym wydarzenia jest Kruk S.APartnerem wydarzenia jest Politechnika Poznańska.
Więcej informacji o festiwalu festiwal.poligrodzianie.plWstęp na wydarzenia (w wyjątkiem Szreniawy) jest bezpłatny. [...]
Festival International Danses Et Musiques du Monde d’Issoire France5 sierpnia 2024Ogólne / ZTL PoligrodzianieW dniach 14-22 lipca br. Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodziane gościł na Festival International Danses Et Musiques du Monde d’Issoire France, podczas, którego zaprezentował tańce i przyśpiewki szamotulskie, rzeszowskie i śląskie. Co warte podkreślenia, najważniejszy koncert oklaskiwało 1 500 osób zgromadzonych na widowni. Udział w festiwalu był doskonałą okazją do integracji, zarówno z innymi grupami tanecznymi z całego świata świata m.in z Boliwii, Kraju Basków, Chile i Francji, jak i z lokalną społecznością oraz władzami miasta, które doceniły polski folklor. [...]
Międzynarodowy festiwal Folkfest Skopje2 sierpnia 2024Ogólne / ZTL PoligrodzianieZespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodziane znalazł się w prestiżowym gronie 15 zespołów zaproszonych na Międzynarodowy festiwal Folkfest Skopje, który odbywał się w dniach 22-26 lipca br. Oprócz naszego Zespołu zaprezentowały się grupy m.in z Meksyku, Malty, Bułgarii, czy Gruzji. Codziennie odbywały się parady ulicami miasta oraz koncerty w centrum stolicy podczas, których Poligrodzianie mieli możliwość zaprezentowania różnorodnego programu – tańców i przyśpiewek z Beskidu, Rzeszowa i Kaszub. Kolorowe stroje i energiczna muzyka porwały do tańca nie tylko publiczność, ale zwróciły także uwagę Ministra Kultury Macedonii oraz Konsula. Ponadto wyjazd był okazja do nawiązania nowych przyjaźni i zasmakowania nowej kultury. [...]
International Intangible Cultural Heritage Festival „Lauksnos”18 lipca 2024Ogólne / ZTL PoligrodzianieW dniach 27.06.-1.07.2024 Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” wraz z osiemnastoma innymi grupami tancerzy z Europy i Meksyku, a także z muzykamiz Peru i Senegalu uczestniczył w International Intangible Cultural Heritage Festival „Lauksnos”.
Przez kilka dni w Kłajpedzie rozbrzmiewały tradycyjne pieśni ludowe, a uliczki miasta wypełniły barwne korowody tancerzy. Podczas Festiwalu ZTL PP „Poligrodzianie” zaprezentował m.in. Poloneza – zwanego także tańcem polskim. Występ spotkał się z takim uznaniem, że do tańca dołączyła zgromadzona publiczność.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. [...]
Jubileusz 50-lecia ZTL PP POLIGRODZIANIE29 maja 2024Koncerty / ZTL Poligrodzianie25 maja br. w przestrzeni wizytowej budynku wydziału architektury i wydziału inżynierii zarządzania Politechniki Poznańskiej miał miejsce Koncert Galowy z okazji Jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie. Na scenie wystąpiło ponad 100 tancerzy i muzyków a na widowni zagościło blisko 400 osób. Gości powitał gospodarz wydarzenia JMR prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.
Wydarzenie rozpoczęło się pokazem Witamy w Poznaniu. Ponadto w programie znalazło się 17 układów tanecznych wśród nich m.in. Krakowiak narodowy, Kujawiak z oberkiem czy Łowicz, Zgromadzona publiczność mogła podziwiać nie tylko piękne stroje ludowe, ale także niesamowite układy taneczne i popisy wokalne.
Na zakończenie koncertu głos zabrał Rektor, który w imieniu całej społeczności akademickiej podziękował kadrze oraz tancerzom za 50 lat działalności artystycznej oraz za owocną pracę na rzecz rozwoju kultury polskiej poprzez krzewienie, w kraju i poza jego granicami, tańców, obrzędów, zwyczajów i śpiewu.
Nie zabrakło także wzruszającego przemówienia Pani Marzenny Biegała-Howorskiej – kierowniczki i choreografki Zespołu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolska, Starostwo Powiatowew Poznaniu oraz Miasto Poznań.
Patron medialny: Radio Poznań, Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu oraz Radio Afera.
Sponsor: Terlan Sp. z o.o.
Organizator: Politechnika Poznańska
Fotorelacja Filip Furmańczak [...]
Piknik Pracowniczy 202429 maja 2024DNI PP / OgólnePiknik Pracowniczy na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń Dni Politechnik Poznańskiej.
W piątkowe popołudnie 24 maja br., okolice Centrum Wykładowego, Biblioteki Technicznej i Centrum Sportu zmieniły się nie do poznania. Teren wypełniły atrakcje dla najmłodszych. Było wszystko, co dzieci lubią najbardziej – karuzela, euro bungee, kule wodne, zjeżdżalnie, zamki dmuchane, bramka celnościowa, narty na trawie, gry zręcznościowe, mini koszykówka, szachy, malowanie twarzy i wiele, wiele innych atrakcji.
Księgarnia “Chodź Pogadać” oferowała wspaniałe pozycje książkowe dla małych i dużych.
Wszyscy chętnie podziwiali występy muzyczny Cypriana Josepha – studenta z Nigerii.
Warsztaty bębniarskie sprawiły ogromną radość wśród widzów w każdym wieku Ich zwieńczeniem był wspólnie wykonywany utwór na 30 bębnów.
Ogromnym zainteresowaniem, jak co roku, ciszyły się rajdy motorówka po Warcie.
O zdrowym odżywianiu opowiedziała dzieciom Doktor Marchewka.
Podczas wydarzenia mogliśmy podziwiać wystawę Centrum Własności Intelektualnej zorganizowaną w ramach Festiwalu Własności Intelektualnej.
Gwiazdą wieczoru był Profesor Brian Tomaszewski z Rochester Institute of Technology. Z bogatym repertuarem muzycznym wykonał świetny koncert cieszący się uznaniem biesiadujących.
Dziękujemy, że byliście z nami 🙂
Fotorelacja Filip Furmańczak [...]
Kwietniowy Salonik Kulturalny22 kwietnia 2024Koncerty / OgólnePrawdziwa uczta dla ucha i ducha, tak w skrócie można posumować kwietniowy Salonik Kulturalny. Podczas koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i filmowej w wykonaniu: Aleksandry Lesner – skrzypce, Marii Rutkowskiej – fortepian, Anny Sygulskiej – mezzosopran. Ostatnia z wykonawczyń oprócz tego, że posiada niesamowity głos, jest także architektem oraz adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, gdzie wykłada mechanikę budowli oraz fizykę budowli akustykę.
Swój występ Panie rozpoczęły od Habanery George’a Bizeta. Po operze Carmen przenieśliśmy się do świata muzyki baroku.: usłyszeliśmy Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha oraz Lament Dydony z opery „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcell’a. Uczestnicy mieli także okazję do wysłuchania tematów z filmów: „Misja” – Obój Gabriela, Listy Schindlera, czy musicalu “Cats” – piosenka Memory śpiewana przez postać Grizabelli. Na koniec koncertu wybrzmiał utwór Kiedy skrzypki grają – Czardasz Ilony z II aktu operetki Cygańska Miłość. [...]
Wiosenny Salonik Kulturalny15 marca 2024Koncerty / OgólneGdzie Ci mężczyźni, O niebo lepiej, Sen o Warszawie, Imagine, Fly me to the moon – te oraz wiele innych utworów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej – wybrzmiały podczas marcowej odsłony Saloniku Kulturalnego. W wiosenny klimat wprowadził nas pełen energii duet: Katarzyna Hoffa (wokal) oraz Bartosz Karman (wokal/fortepian). Kasia i Bartek to nie tylko zdolni muzycy, rozwijający swój talent m.in. w Chórze Politechniki Poznańskiej Volantes Soni, ale także studenci Politechniki Poznańskiej, którzy miłość do muzyki, łączą z pasją do Technologii Chemicznej (Kasia) oraz Budownictwa (Bartek).
Dziękujemy za piękny i pełen wzruszeń występ! [...]
XI Bal Karnawałowy14 lutego 2024BalAch, cóż to był za bal! 3 lutego br., w odmienionym i specjalnie zaaranżowane atrium Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania, odbył się XI Bal Karnawałowy Politechniki Poznańskiej, na którym bawiło się blisko 180 gości.
Jak tradycja nakazuje, bal rozpoczął się polonezem. Następnie Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej, oficjalnie powitał przybyłych gości.
Wyrafinowane menu, porywająca muzyka na żywo, a także pełne magii pokazy: barmański oraz iluzji sprawiły, że był to wystrzałowy wieczór!
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Filipa Furmańczaka. [...]
Szary świat nie istnieje – wernisaż fotografii Piotra Gołębniaka1 lutego 2024Ogólne / WystawyW ostatni dzień stycznia odbył się wernisaż fotografii Pana Piotra Gołębniaka.
Wspaniałe, magiczne, bajkowe, tak w skrócie można opisać jego zdjęcia. Sam o sobie pisze, że zamiłowanie do poznawania świata, obcowania z przyrodą łączy z pasją fotograficzną. Podziwiając niesamowite fotografie z Morskiego Oka, zaorzę polarną nad Islandzkimi pastwiskami, czy gwieździste niebo nad szczytem La Gusella widzimy świat pełen kolorów oraz piękna. Świat, któremu daleko do bycia szarym.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy. Fotografie można podziwiać w Centrum Wykładowym PP (przy Sali 053) do 29 lutego br. [...]
Spotkanie Noworoczne i koncert Małgorzaty Ostrowskiej29 stycznia 2024Koncerty / OgólnePiękna Pani Meluzyna – Małgorzata Ostrowska – przybyła do Auli Magna i zawładnęła sercami zgromadzonej publiczności, a wszystko to w ramach Spotkania Noworocznego, które odbyło się 24 stycznia br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.
Podczas koncertu usłyszeliśmy jakże lubiane Droga pani z telewizji, Meluzyna, czyli historia podwodnej miłości, czy Szpilki. Kiedy wybrzmiał utwór Mister of America nie było chyba w Auli osoby, która nie poderwałaby się do tańca.
Niesamowita charyzma wokalistki, która występuje na scenie od 40 lat, perfekcyjne nagłośnienie, oświetlenie oraz efekty specjalne, sprawiły, że jeszcze przez kilka dni żyliśmy tym wydarzeniem.
Przeżyjmy to raz jeszcze oglądając fotorelację – zdjęcia Filip Furmańczak Politechnika Poznańska [...]
VOLANTES SONI – Koncert Kolęd22 grudnia 2023Koncerty / Ogólne20 grudnia br. w Auli Magna rozbrzmiały najpiękniejsze polskie oraz zagraniczne kolęd i pastorałki,a wszystko to za sprawą chóru Politechniki Poznańskiej Volantes Soni. Pod batutą dr. hab. Pawła Łuczaka usłyszeliśmy m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Lulaj że Jezuniu” czy „Carol of the Bells”
Świąteczny koncert był także okazją do zaprezentowania się sześciorga młodych dyrygentów oraz opowiedzenia o sukcesach, które były udziałem chóru w mijającym roku.
Na zakończenie koncertu, Volantesi zaprosili do wspólnego śpiewu licznie zgromadzoną widownię. Razem zaśpiewaliśmy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „W żłobie leży”, „Bóg się rodzi”. Atmosfera świąt oraz duch Bożego Narodzenia udzieliły się wszystkim zgromadzonym, a w niejednym oku zaszkliła się łza wzruszenia.
Nie obyło się także bez świątecznej niespodzianki od chóru, który wykonał niezwykle energetyczny utwór „Africa”.
Fotorelacja z wydarzenia poniżej. [...]
“Studenci Dzieciom”-Koncert Świąteczny11 grudnia 2023Koncerty / OgólneMagia Świąt zagościła na naszej Uczelni, a wszystko to za sprawą Koncertu „Studenci Dzieciom”.
8 grudnia dla naszych milusińskich wystąpił Zespół Tańca Ludowego PP Poligrodzianie, który zaprezentował tańce ludowe w świątecznej aranżacji.
Na dzieci czekały także pokazy Kół Naukowych. Na stoisku KN “Decybel” najmłodsi mogli podziwiać linię produkcyjną oraz mobilnego robota. PUT Renovation pochwaliło się karoserią odrestaurowywanego pojazd, a Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego zaprezentowało – projekt PUTrain – studencką lokomotywę w skali 1:5,5. Zaś KN Studentów Budownictwa przygotowało liczne atrakcje związane z materiałami wykorzystywanymi w budownictwie.
Dorośli z kolei mogli odwiedzić świąteczny kiermasz książek Wydawnictwa Nowa Baśń oraz Wydawnictwa Zakamarki.
Nie obyło się oczywiście także bez słodkiej niespodzianki oraz zdjęcia z Mikołajem.
Radości i uśmiechom nie było końca.
Fotorelacja poniżej. [...]
SALONIK KULTURALNY – wykład i koncert29 listopada 2023Koncerty / OgólneTo była prawdziwa gratka zarówno dla miłośników podróży, jaki i dla melomanów!
W ramach listopadowego Saloniku Kulturalnego, odbyły się aż dwa wydarzenia – wykład oraz koncert.
Najpierw wysłuchaliśmy niezwykle interesującego wykładu: OBLICZA ISLAMU – IMPRESJE Z MOICH PODRÓŻY PO KRAJACH MUZUŁMAŃSKICH autorstwa Pana dr. hab. inż. Jerzego Rakowskiego, prof. PP, który zabrał nas w niezwykłą podróż do Pakistanu, Bangladeszu przez zbocza masywu górskiego Karakorum aż do objętego wojną Kaszmiru, a także przybliżył nam historię islamu.
Prelekcja została wzbogacona dziesiątkami zdjęć ukazujących życie codzienne mieszkańców Indii, ich barwną kulturę oraz piękno otaczającej przyrody.
Następnie, duet jazzowy Jacek Szwaj (pianino i wokal) oraz Mateusz Brzostowski (perkusja akustyczna), wprowadził nas w iście andrzejkowy nastrój, a wszystko to za sprawą koncertu “Polish Gentleman’s. Artyści zaprezentowali utwory Krawczyka, Zauchy i Wodeckiegow nowoczesnej i zaskakującej aranżacji z użyciem elektroniki.
Zachwytom publiczności nie było końca, o czym świadczyły długie i gromkie brawa.
Dziękujemy za tak liczne przybycie i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Uczelniane Centem Kultury. [...]
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza – KONCERT TOWARZYSZĄCY27 listopada 2023Koncerty / OgólneAch! Cóż to był za niezwykły Salonik Kulturalny. Kto nie był, niech żałuje!
22 listopada br., w ramach koncertu towarzyszącego Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, gościliśmy aż 4 chóry. W Auli Magna wystąpili:
Chór SINE NOMINEpod dyrekcją Anny Grześkowiak
Żeński Chór Kameralny DI NUOVOpod batutą Doroty Wojnowskiej
Chór Ogólnouczelniany Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniupod dyrekcją Marianny Majchrzak oraz Tomasza Karwańskiego. Wraz z chórem wystąpili instrumentaliści oraz solista, tj.: Tomasz Karwański – fortepian, Piotr Woźniak – bas, Jan Garstecki – perkusja
Wieczór uświetnił także występ Chóru Politechniki Poznańskiej VOLANTES SONIpod batutą Pawła Łuczaka.
W repertuarze chórzystów znalazły się utwory m.in.: Benjamina Brittena, Zuzanny Koziej, Henryka Warsa czy Marcina Wawruka.
Koncert poprowadził Jakub Szpunt, zaś nad realizacją całości wydarzenia czuwało Uczelniane Centrum Kultury. [...]
Salonik Kulturalny – koncert na wiolonczelę i fortepian27 października 2023Koncerty / OgólnePo wakacyjnej przerwie, w ramach cyklu Salonik Kulturalny, 25 października br. w sali 053 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, odbył się koncert na wiolonczelę i fortepian w wykonaniu znakomitego duetu: Zofia Kulisiewicz oraz Przemysław Witek.
Artyści zaprezentowali m.in. utwory Beethovena, Chopina, Różyckiego, czy Piazzolli. Miłym zaskoczeniem dla słuchaczy było wykonanie „utworu niespodzianki”, na który złożył się fragmenty z kultowych produkcji filmowych.
WYKONAWCY:
Duet Kulisiewicz i Witek współpracują od 2017 roku, tworząc nie tylko duet, ale również trio fortepianowe Wieniawski Piano Trio (razem z Tomaszem Kulisiewiczem). Koncertowali na scenach w Polsce oraz w Niemczech. W swoim dorobku mają wspólnie nagraną płytę z dziełami Różyckiego, Tansmana, Weinberga i Laksa, która zostanie wydana przez RecArt w 2024 roku.
Zofia Kulisiewicz – wiolonczelistka zespołu Diverso String Quartet, Wieniawski Piano Trio oraz zastępczyni koncertmistrza Filharmonii Częstochowskiej jest zdobywczynią wielu nagród na konkursach międzynarodowych dla solistów i zespołów kameralnych. Były to m.in: III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie, Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. A. Prochazku (Słowacja), Hirsh Prize (Wielka Brytania) oraz Sir John Barbirolli Cello Prize (Wielka Brytania). W 2014 roku wraz z Diverso String Quartet została członkiem programu Live Music Now w Berlinie. W marcu 2015 za osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”. W pandemicznym roku 2020 otrzymała stypendium „Kultura w sieci”, promując polską muzykę XX wieku. W latach 2012-2014 Zofia była asystentką podczas Międzynarodowej Akademii Zespołów Kameralnych Pro Corda (Wielka Brytania). Jej sukcesy dydaktyczne przyczyniły się do otrzymania posady nauczyciela w ramach Akademii. W 2022 roku obroniła tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.
Przemysław Witek – pianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. W 2009 roku ukończyłz wyróżnieniem studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2009 rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. Od roku 2015, w którym otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej, prowadzi klasę fortepianu. W latach 2015-2017 odbywał staż artystyczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Przemysław Witek występował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Inaugurował sezon koncertowy Mozart Virtuoso Orchestra w Tokio (2017), Filharmonii Narodowej Czarnogóry (2013), Filharmonii Sudeckiej (2010), grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2009). Kilkakrotnie odbył tournée koncertowew Chinach.
Widownia gromkimi brawami nagrodziła występ duetu, który odwdzięczył się dodatkowym utworem na bis. [...]
Salonik Kulturalny – wykład i koncert4 kwietnia 2023KoncertyW ramach cyklu Salonik Kulturalny 30 marca br. w Auli Magna Politechniki Poznańskiej odbyły się dwa interesujące wydarzenia.
WYKŁADdr hab. inż. Jerzy Rakowski, prof. PP zabrał publiczność w niesamowitą podróż po krajach muzułmańskich. Pan Profesor, emerytowany pracownik Politechniki Poznańskiej, wystąpił z prezentacją pt. OBLICZA ISLAMU – IMPRESJE Z MOICH PODRÓŻY PO KRAJACH MUZUŁMAŃSKICH. Ciekawe opowieści i autorskie fotografie spotkały się z uznaniem i dużym zainteresowaniem publiczności.
KONCERTZespół „Tejans” uświetnił wieczór koncertem energicznej mieszanki blues/rocka z elementami jazzu. Artyści zaprezentowali m.in. utwory Jimiego Hendrixa, Erica Claptona czy Johna Mayera uzupełniając je barwną improwizacją i indywidualnym charakterem każdego z muzyków.
Zespół to cztery odrębne żywioły, doskonale miksujące się ze sobą na scenie:Jerzy Suchanek – lider zespołu i gitarzysta basowy, dr hab. inż. arch., profesor Politechniki Poznańskiej, występował na największych scenach w Polsce i za granicą (m.in. Pop Akademie Mannheim, Light Move Festiwal Łódź – jako support Wojciecha Pilichowskiego).
Mikołaj Suchanek – pianista, kompozytor, aranżer, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Dreźnie. Członek wielu utytułowanych muzycznych projektów, takich jak „Mikołaj Suchanek Trio”, „Karoline Weidt Quartett” oraz „Łukasz Kulczak Electric Band”.
Władek Rajewski – perkusista, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doskonale odnajduje się we wszelkich gatunkach sztuki perkusyjnej, co udowodnił występując w projektach takich jak: „Mała Lady P”, „AKKC” czy „Jasper Love”.
Kacper Suchanek – wokalista, gitarzysta, reżyser dźwięku i światła, student UAM na wydziale Fizyki. Laureat nagrody Deutschlandstipendium, wykonywał swoje kompozycje na najważniejszych scenach polskich i zagranicznych, takich jak Klub Proxima, Kwadrat czy Conservatorium van Amsterdam.
Widownia gromkimi brawami nagrodziła występ zespołu, który odwdzięczył się dodatkowym utworem na bis.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia – zdjęcia Filip Furmańczak Politechnika Poznańska [...]
Spotkanie przy wystawie fotografii „ Jestem Kobietą” Marii Magdaleny Kwiatkiewicz17 marca 2023Ogólne / WystawySpotkanie przy wystawie fotografii „ Jestem Kobietą” Pani Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – absolwentki PP, podróżniczki, fotografki, współzałożycielki Yes Biżuteria oraz Galerii Yes – Już za nami – dziękujemy, że zechcieliście spędzić z nami ten czas.Na wystawie wizerunków kobiet z najdalszych części świata wyeksponowana została również piękna, unikatowa biżuteria etniczna z prywatnej kolekcji Pani Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Biżuterię można było podziwiać tylko podczas spotkania.Kurator wystawy – Pan Łukasz Walaszczyk, współpracownik Pani Magdaleny oraz fotograf, opisał uczestnikom spotkania kulisy wyboru zdjęć, opowiadał o zbiorach fotografki oraz procesie powstawania wystaw.Pani Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektorka Galerii YES, swoim opowieściami przeniosła gości w fascynującą podroż w najdalsze zakątki świata, przybliżyła historie bohaterek fotografii i opowiedział o „sztuce” nabywania biżuterii etnicznej.Wydarzenie, muzyką i śpiewem, uświetnił student programu Erasmus Solaiman Hajebi Chahestani z Iranu. [...]
Spotkanie Noworoczne i koncert Sylwii Grzeszczak31 stycznia 2023Koncerty / OgólnePo trzyletniej przerwie wracamy do tradycji! W środę, 25.01.2023 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyło się doroczne Spotkanie Noworoczne pracowników naszej Uczelni, którego gospodarzem był Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski. Wydarzenie uświetnił koncert wyjątkowej wokalistki Sylwii Grzeszczak w towarzystwie 3 znakomitych muzyków.
Sylwia Grzeszczak – wszechstronnie uzdolniona i charyzmatyczna. Pełna energii, radości i optymizmu. Wspaniała wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Znana z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na pianinie, których połączenie z wielką gracją i niebywałą łatwością przekuwa w kolejne hity. Zdolna, ambitna, utalentowana przy tym piękna i czarująca. Ma na swoim koncie mnóstwo przebojów, które podbiły serca publiczności i gościły na szczytach list przebojów największych rozgłośni radiowych w kraju. Jej trzy solowe albumy zyskały statusy multiplatynowych płyt.
Koncert Sylwii Grzeszczak spotkał się z ogromnym zainteresowaniem społeczności akademickiej – widownia Auli Magna wypełniła się po same brzegi. Artyści swoimi utworami „Tamta dziewczyna”, „Księżniczka”, „Pożyczony”, „Małe rzeczy” czy „Prawda o nas” porwali publiczność, która owacją na stojąco podziękowała za wspaniały występ.
Sylwia Grzeszczak – śpiew, piano
Dawid Kostka – gitara
Adam Kram – perkusja
Wojciech Miecznikowski – gitara basowa
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z Koncertu Noworocznego – foto Filip Furmańczak Politechnika Poznańska [...]
Koncert Kolęd Volantes Soni23 grudnia 2022Koncerty / OgólneW środę, 21 grudnia br. w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbył się wspaniały Koncert Kolęd w wykonaniu naszego uczelnianego chóru Volantes Soni.Usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy i pastorałki z Polski i świata! Chór wystąpił pod batutą dr. hab. Pawła Łuczaka oraz mgr. Jakuba Szpunta.Pomimo trzech lata przerwy spowodowanej pandemią, frekwencja na Auli dopisała.Volantesi zaprosili widownię do wspólnego śpiewania kolęd “Przybieżeli do Betlejem”, “Dzisiaj w Betlejem”, “W żłobie leży” oraz “Bóg sie rodzi”. Świąteczny nastrój zagościł w murach Politechniki!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Koncertu Kolęd – foto Filip Furmańczak Politechnika Poznańska [...]
Koncert Świąteczny Studenci Dzieciom19 grudnia 2022Koncerty / OgólneŚwiąteczny nastrój zawitał w progi naszej Uczelni.W piątek, 16 grudnia br., odbył się Koncert Świąteczny Studenci Dzieciom. To już 31. edycja tego wydarzenia.W Auli Magna dla najmłodszych wystąpili Zespół Tańca Ludowego PP Poligrodzianie oraz chór PP Volantes Soni.Czas uczestnikom koncertu umiliło również Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego PP, które przygotowało liczne atrakcje i zabawy dla dzieci. Najmłodsi byli zachwyceni.Radość, uśmiech i wesoły nastrój towarzyszył wszystkim biorącym udział w spotkaniu.
Fotorelacja poniżej. [...]
Folk Azores 202222 sierpnia 2022ZTL PoligrodzianieFestiwal ten organizowany jest przez COFIT i sprowadza do Portugalii, a dokładniej na wyspę Terceira, Azory, zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal trwa około tygodnia, z występami zespołów folklorystycznych w różnych miejscach wyspy. Pod koniec tygodnia jest wielkie widowisko które jest prezentacją wszystkich grup.
Galeria 1
Galeria 2 [...]
“Wonder of Tuscany” International Art Festival in Montecatini 202218 lipca 2022ZTL PoligrodzianieMontecatini Terme położone w Toskanii nie jest kurortem: to największe uzdrowisko we Włoszech. Tutaj turystyka jest głównym zajęciem: co roku 200 hoteli sprzedaje 2 miliony noclegów podróżnym, którzy chcą zobaczyć miejskie udogodnienia i odbyć krótkie wycieczki do pobliskich miast sztuki: Lukki, Florencji, Pizy, Sieny… wszystkie łatwo osiągalne przez autobusem lub pociągiem. [...]
Zielone Świątki15 czerwca 2022OgólneW pierwszy weekend czerwca br. ZTL PP Poligrodzianie wystąpili w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie podczas Jarmarku Zielonoświątkowego.
Poza układami zaprezentowali zebranym gościom dawne obrzędy i tradycje zielonoświątkowe. [...]
Międzynarodowy Dzień Tańca29 kwietnia 2022Ogólne29.04.2022 roku świętowaliśmy na Politechnice Poznańskiej Międzynarodowy Dzień Tańca.
Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie zaprezentował zebranej widowni Poloneza. Następnie zebrani goście, członkowie chóru PP Volantes Soni oraz członkowie Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie uczestniczyli w korowodzie Poznańskiego Postpandemicznego Poloneza Politechnicznego pt. “Przyjaźń”.
Głównym przesłaniem wydarzenia było ukazanie wagi tańca, jakim jest Polonez, jako dziedzictwa narodowego przekazywanego z pokolenia na pokolenie.
Uroczysty korowód został udokumentowany w formie zdjęć (P. Filip Furmańczak) i krótkiego filmu (P. Filip Furmańczak i P. Jakub Musiał). [...]
Świąteczna Kawiarenka Międzykulturowa dla Studentów PP20 kwietnia 2022ZTL PoligrodzianieW środę, 13.04.2022 miała miejsce kolejna odsłona Kawiarenki Międzykulturowej – cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Dział Współpracy Międzynarodowej, skierowanego do studentów i pracowników Uczelni. Tym razem, głównym tematem spotkania były Święta Wielkiej Nocy w Polsce i na świecie.
Podczas wydarzenia studenci obejrzeli przedstawienie zorganizowane przez Zespół Tańca Ludowego – Poligrodzianie, który zaprezentował ludowe tradycje w towarzystwie śpiewu i tańca. [...]
Jarmark Wielkanocny14 kwietnia 2022OgólneW miniony weekend Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie wziął udział w Jarmarku Wiosenno-Wielkanocnym w Pyzdrach oraz w Jarmarku Wielkanocnym w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Wydarzenia nawiązują do tradycji jarmarków, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami. Przybyli goście mogli podziwiać zaprezentowane przez ZTL PP Poligrodzianie tańce i zwyczaje nawiązujące do Wielkanocy oraz wyroby twórców ludowych i rzemieślników z różnych stron kraju. Dodatkowo mogli uczestniczyć w warsztatach, na których można było zapoznać się z tradycją przygotowywania palm i koszyczka wielkanocnego.
Zdjęcia: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz portal wrzesnia.info.pl. [...]
Seminarium „Ekologiczne i innowacyjne technologie odzyskiwania obszarów przemysłowych z punktu widzenia LCA i efektywności energetycznej”25 marca 2022OgólneW dniu 25 marca 2022 r. odbyło się seminarium pt. „Ekologiczne i innowacyjne technologie odzyskiwania obszarów przemysłowych z punktu widzenia LCA i efektywności energetycznej” zorganizowane w ramach projektu unijnego RecoverIND 2020-1-RO01-KA203-080223 realizowanego przez Instytut Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu. Kierownikiem projektu z ramienia Politechniki Poznańskiej jest dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut, prof. PP, a w skład zespołu wchodzą dr inż. Marlena Kucz, prof. PP oraz dr inż. Monika Siewczyńska. W projekcie Politechnika Poznańska pełni rolę Partnera, natomiast Liderem projektu jest Transilvania University of Brasov z Rumunii. Pozostali partnerzy w projekcie to: Zespół Szkół Budownictwa Nr. 1 Poznań (Polska), Green Building Council (Rumunia), Calificat VET school (Rumunia), University of Seville, Business Association for Research of Marble (Hiszpania), Stone and Materials Technology Centre (Hiszpania).
W seminarium wzięli udział pracownicy i studenci Politechniki Poznańskiej, goście z zagranicznych uczelni partnerskich, poznańskich szkół technicznych ZSB i ZSBD oraz przedstawiciele przemysłu i organizacji branżowych: Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Wielkopolskiej Izby Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.
Przybyli goście mogli podziwiać tancerki i tancerzy ZTL PP Poligrodzianie w barwnych strojach. [...]
Pożegnanie zimy z ZTL Poligrodzianie!25 marca 2022Koncerty / Ogólne / ZTL Poligrodzianie20 marca 2022 roku w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu ZTL Poligrodzianie wzięli udział w festynie rodzinnym “Marzanna”.
Podczas wydarzenia zaprezentowali tańce z Dolnego Śląska oraz uczestniczyli w barwnym korowodzie nad rzekę, gdzie wraz z uczestnikami pożegnali zimę i przywitali wiosnę! [...]
Kobiety Politechniki8 marca 2022Ogólne / WystawyZ okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na terenie Politechniki Poznańskiej ustawiona został wystawa “Kobiety Politechniki”. Ekspozycja składa się z ponad 100 fotografii Kobiet pracujących w murach Naszej Uczelni.Wystawę wzbogacił plakat Pani Julii Szefler, studentki Wydziału Architektury PP.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z tego wydarzenia! [...]