Ogólne

Pokaz strojów “Nasza Ojcowizna – Ocalone Wspomnienia”

W sobotę 2 października 2021 roku odbył się pokaz strojów ludowych z regionu Wielkopolski i miasta Poznania pt. „Nasza Ojcowizna – Ocalone Wspomnienia”.
Projekt stanowi zwieńczenie trzyletniej pracy Towarzystwa Poligrodzianie nad rekonstrukcją strojów finansowaną ze środków NIW – CRSO – Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich i obejmuje ponad 80 egzemplarzy. Kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem sprawował Karol Rogacki.

Część I pokazu nosiła tytuł „Ostatni przepych”, w jej trakcie zaprezentowano mundury wielkopolskie, czyli kontusze Województwa Poznańskiego z końca XVIII wieku wraz z sukniami w stylu rokoko.

Część II pt. „Zachodnioeuropejski gust Wielkopolski” – pokaz strojów wielkopolski końca XIX wieku oraz wystąpienie Iwony Rosińskiej na temat rysu społecznego Wielkopolski na przełomie wieków XIX i XX.

Część III o tytule „Poznański tygiel kulturowy”, podczas której odbył się pokaz strojów poznańskich przełomu wieków XIX i XX oraz wystąpienie dr hab. Joanny Minksztym na temat krajobrazu społecznego mieszkańców Poznania w tym okresie.

W trakcie wydarzenia odbył się koncert pt. „Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu”, którego pomysłodawcą był dr Maciej Fortuna – trębacz i kompozytor jazzowy.

Podczas pokazu w rolę modeli oraz modelek wcielili się tancerze i tancerki Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”.

Finał wydarzenia uświetnił występ kapeli Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie” pt. „Wspomnienie Maryni”.

Odnośnik do filmu z pokazu – https://chmura.put.poznan.pl/s/u5iXJPrRLdniRRd

Odnośnik do fotorelacji opublikowanej przez Głos Wielkopolski – https://gloswielkopolski.pl/stroje-ludowe-wielkopolski-w-parku-poznanskiego-muzeum-zobacz-mundury-narodowe-stroje-bamberskie-w-sumie-80-strojow-zdjecia/ar/c13-15832847

Możesz również polubić…