Ogólne Wystawy

Ukraińska Wiosna 2016

We wtorek 10 maja br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, konferencją prasową i oficjalną prezentacją programu, została otwarta IX edycja Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. O zbliżających się wydarzeniach opowiedzieli: Ryszard Kupidura – wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego POLSKA-UKRAINA w Poznaniu, Andrzej Szczytko – reżyser spektaklu “Labirynt” oraz Piotr Oleksy – pracownik Instytutu Kultury Europejskiej UAM.

„Ukraińska Wiosna” to cykliczne spotkania z kulturą ukraińską w Poznaniu i Wielkopolsce. Stałą domeną festiwalu jest nie tylko prezentacja najnowszych trendów w życiu artystycznym na Ukrainie, ale również tworzenie przestrzeni dla wspólnych polsko-ukraińskich projektów twórczych. Oprócz tego, „Ukraińska Wiosna” to okazja do zaprezentowania młodych ukraińskich twórców, którzy na stałe mieszkają w Polsce.

W tym roku Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna potrwa od 14 do 23 maja. W programie liczne i ciekawe koncerty, spotkania, wystawy i spektakle. 20 maja br. o godzinie 16.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się otwarcie wystawa pt. „Moje żydowskie szczęście” ukraińskiej artystki Oksany Ciupa .
Oksana Ciupa od siedemnastu lat pracuje w stylu rzeźby materiałowej, odtwarzając ze zwyczajnych dla nas materiałów bohaterów bajek, legend, książkowe postaci, a także mieszkańców miast i wsi. Ostatni projekt poświęciła jednemu z najbardziej znanych utworów Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”.
Wystawa liczy trzynaście lalek – bohaterów powieści. Obejrzymy prawdziwe charaktery, postaci, które żyły na przełomie XIX i XX wieku w maleńkiej wsi Kasrylewka, pod Kijowem. Materiał pozwala ożywić lalki. Zaczynają one snuć opowieść o biednej żydowskiej rodzinie, która zmagając się z losem tłumaczy rzeczywistość Biblią i Midraszem.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż.

Źródło: www.poznajsasiada.org

Możesz również polubić…