Koncerty

Recital Fortepianowy Pana Łukasza Byrdy

W dniu 30 listopada 2015 r. w Centrum Wykładowym PP w Auli Magna, ul. Piotrowo 2  o godz. 19 odbył się koncert szczególnie utalentowanego artysty – Pana Łukasza Byrdy jedynego reprezentanta Poznania w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Otwarcia koncertu dokonał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Słowem o muzyce opatrzył były dyrektor Filharmonii Poznańskiej  Jerzy Laskowski.

Pianista wystąpił z takimi utworami jak: Ballada f-moll op.52; Scherzo cis-moll op.39; Nokturn c-moll op.48 nr 1; Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22; Sonata b-moll op.35; Walc As-dur op.42; Polonez As-dur op.53. Publiczność z zachwytem i podziwem wsłuchała się w muzykę.

Łukasz Byrdy

Urodził się 29.06.1994 r. w Katowicach. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im.I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Jest laureatem wielu międzynarodowych   i konkursów , m.in.  III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu  (2014 r.) oraz X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.), a także konkursów w Płocku Zabrzu, Koninie, Antoninie, Szafarni, Jeleniej Górze i Warszawie. W październiku 2015 r. uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zakwalifikował się do II etapu. W 2010 i 2011 r. w wyniku konkursowych przesłuchań otrzymał stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych “Morningside Music Bridge”, które odbyły się w Calgary (Kanada). W 2012 r. otrzymał pełne stypendium na udział w kursie i festiwalu muzycznym Aspen Music Festival and School (USA). W 2013 roku wystąpił w polsko – rosyjskim festiwalu muzycznym w Moskwie oraz organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów „Młode Talenty”. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz wystąpił z recitalem w ramach 69. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju . W 2015 roku występował m.in. na wystawie światowej EXPO w Mediolanie oraz festiwalach “Chopin i Jego Europa” i “Chopin w barwach jesieni” . Koncertował w wielu ważnych ośrodkach kulturalnych kraju w tym m.in.: Filharmonia Narodowa, NOSRP, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Duszniki-Zdrój, Żelazowa Wola, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonia Śląska, Opolska, Dolnośląska, Poznańska. Otrzymywał stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Poznania, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Jest również uczestnikiem programu stypendialnego Fundacji Piotra Klera. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez tak znakomitych pedagogów jak: Dang Thai Son, Tatiana Shebanova, John Perry, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński, Yoheved Kaplinsky, Choong Mo Kang, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andre Laplante, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria, Włochy, Niemcy). W styczniu 2016 r. ukaże się jego debiutancka płyta z II Koncertem fortepianowym f-moll Fryderyka Chopina.

 

Foto. Katarzyna Suchecka

Możesz również polubić…