PFNiS

dr inż. Grzegorz Ślaski podsumowuje XIV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

W dniu 31.03.2011 w sali nr 7 Centrum Wykładowego odbył się wykład p.t. Prawdziwa jazda samochodem
w wirtualnym świecie.

Po tym wykładzie uczestnicy udali się do hali w budynku A17/1, w którym mieści sie Stacja Kontroli Pojazdów działająca na Politechnice, obejrzeć pokaz realizacji symulacji odtwarzającej eksploatacyjne warunki pracy układu napędowego samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów.

Uczestnicy pokazu mogli obserwować wyświetlany na ekranie film przedstawiający widok widziany z wnętrza pojazdu przez przednią szybę wraz z widokiem na pedał hamulca i gazu obsługiwane przez kierowcę.

W tym samym czasie stojący obok silnik wraz ze skrzynią biegów i masą wirującą symulującą bezwładność rzeczywistego pojazdu wykorzystując sterowany komputerowo zespół hamulców pozwalających odtworzyć drogowe obciążenia układu napędowego pracowały tak jak podczas nagrywania wyświetlanego filmu.

Potwierdzeniem tego było wrażenie, że o pracy silnika decydują ruchy stopy obsługującej pedały wyświetlane na ekranie. W rzeczywistości decydowały o tym zapisane przebiegi prędkości samochodu oraz stopnia otwarcia przepustnicy podczas badań drogowych w trakcie których nagrano także wyświetlany film.

Specjalnie opracowany program komputerowy porównywał te przebiegi z aktualnym stanem otwarcia przepustnicy i prędkości obrotowej masy wirującej i dopasowywał je tak, aby odtwarzać je możliwie najwierniej.

Pokaz obejrzało ponad 150 osób, którym serdecznie dziękujemy z przybycie.
Dziękujemy także za pomoc panom dr inż. Hubertowi Pikoszowi oraz Januszowi Fabisiowi.

Organizatorzy pokazu:
dr inż. Grzegorz Ślaski,
mgr inż. Janusz Walkowiak – konstruktor i wykonawca stanowiska, właściciel zakładu naprawy automatycznych skrzyń biegów

żródło: http://www.grzegorzslaski.pl/

Możesz również polubić…