W związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski zespół “Poligrodzianie” rusza w Polskę, gdzie koncertować będzie w miastach województw zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

Koncerty odbywać się będą pod nazwą “Śladami znanych Polaków – od Mieszka I do Jana Pawła II”, ukazać mają wpływ chrześcijaństwa na historię Polski oraz głęboki patriotyzm Narodu wyrażony tańcem, śpiewem, muzyką. Punkt wyjścia stanowi przyjęcie chrztu przez Mieszka I pozwalając wejść do wspólnoty państw chrześcijańskich. W programie opartym o ludowe, dworskie i narodowe tradycje, widoczna jest ogromna rola wiary, w której Polacy widzieli oparcie w czasie wojen oraz czerpali nadzieję podczas powstań. W efekcie Polacy doczekali się Papieża rodaka, który spoił wewnętrznie kraj i wzmocnił go na arenie międzynarodowej.

Jako, że rocznica wydarzenia jest wyjątkowa i niepowtarzalna zadbamy, by sam koncert na długo pozostał w pamięci zebranych gości. Będzie kolorowo, tanecznie i przede wszystkim ludowo! Zgromadzeni goście porwani zostaną w wir wspaniałego folkloru i wyruszą w  kulturalną przygodę przez dzieje państwa polskiego.

Następny koncert Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej “Poligrodzianie” odbędzie się 26.08.2016  w Poznaniu.

 

Miasta, w których odbyły się koncerty:

15.04.2016 Stargard

chrzest01

 

 

15.04.2016 r. „Poligrodzianie” wystąpili na Dużej Scenie Stargardzkiego Domu Kultury. Publiczność od samego początku dała się porwać energii   i młodości wykonawców.

Wspierając się repertuarem tanecznym, wokalnym, muzycznym oraz słowem mówionym zespół przeszedł przez wszystkie okresy polskości.

Potężna  dawka barwnego, polskiego folkloru sprawiła, że spektakl z pewnością na długo zostanie w pamięci przybyłej publiczności.

Poniżej fotorelacja z uroczystości:

16.04.2016 Szreniawa

 

 

Sobotni występ zespołu w Szreniawie nie odbył się w całości ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

W pierwszej, z zaplanowanych dwóch części, można było zobaczyć tańce   z różnych regionów kraju, m.in.mazura, oberka, krakowiaka, poloneza, oberka oraz usłyszeć utwory Moniuszki, Chopina, „Bogurodzicę” i „Rotę”.

Poniżej fotorelacja z uroczystości:

 

 

17.04.2016 Gniezno

Salon Król. Poligrodz. plak2

Podczas niedzielnego występu „Poligrodzian” w pierwszej stolicy Polski frekwencja dopisała. Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca. Przybyli Gnieźnianie pozostali pod wrażeniem umiejętności tanecznych, wokalnych i muzycznych zespołu.

Kamilla Kozłowska z MOK-u zapowiedziała „Poligrodzian” następującymi słowami:„Tym razem Królewski Salon Sztuki odbywa się z okazji tak ważnej rocznicy, jaką jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Gośćmi salonu są przedstawiciele zespołu folklorystycznego Poligrodzianie z Poznania ze swoim wyjątkowym projektem, w którym za pomocą tańca, muzyki, śpiewu i recytacji można będzie przeżyć ostatnie tysiąc lat naszej państwowości. Poznamy ważne daty, ważne momenty w naszej historii.”

 

 

15.05.2016 Przeźmierowo

chrzest04

 

W informatorze Gminnego Ośrodka Kultury “Sezam ” w Tarnowie Podgónym znalazła się następująca wzmianka na temat występu Poligrodzian: “Ten znakomity zespół za pomocą tańca, śpiewu i muzyki ukaże wpływ chrześcijaństwa na historię Polski. W programie, na bazie ludowych,dworskich i narodowych tradycji, widoczna jest ogromna rola wiary, w której Polacy widzieli oparcie w czasie wojen oraz czerpali nadzieję podczas powstań”.

 

 

 

28.05.2016 Nakło nad Notecią

Naklo plakat

W Kurierze Nakielskim o występie Poligrodzian napisano:

“Spektakl ukazał najistotniejsze wydarzenia w historii kraju, przedstawił wpływ chrześcijaństwa na losy Ojczyzny oraz głęboki patriotyzm Polek i Polaków wyrażony śpiewem, muzyką, tańcem i poezją. Widowisko rozpoczęła scena przyjęcia chrztu przez Mieszka I,  pieczętującego wejście Polski do europejskiej wspólnoty państw chrześcijańskich. W programie opartym o ludowe, dworskie i narodowe tradycje widoczna była ogromna rola wiary, w której Polacy dostrzegli oparcie w czasach wojen, klęsk i utraty niepodległości oraz czerpali siłę, nadzieję i optymizm podczas powstań, wyzwoleńczych zrywów. Roztańczone, rozśpiewane widowisko zakończyły obrazy lat współczesnych, naszej codzienności.”

 

29.05.2016 Konin

chrzest05

 

Na portalu Wielkopolski Wschodniej – Lm.pl  pojawiła się informacja na temat występu zespołu:

“Śladami znanych Polaków – od Mieszka I do Jana Pawła II – taki był tytuł koncertu. Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie przygotował widowisko sceniczne z tańcem, śpiewem, muzyką i recytacją. Były ważne momenty z historii Polski, zespół zaprezentował m.in. krakowiaka, poloneza czy tańce góralskie, artyści zaśpiewali Rotę i Bogurodzicę, a także charakterystyczne przyśpiewki ludowe. Spektakl ukazywał wpływ chrześcijaństwa na historię Polski.”

 

26.08.2016 Poznań

Finał tourne’e obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

26 sierpnia,występem na deskach Teatru Muzycznego, ZTL “Poligrodzianie” zwieńczyli cykl koncertów uświetniających rocznicę 1050-lecia chrztu Polski.

Koncert jak przystało na finałową odsłonę był prawdziwym wydarzeniem – niepowtarzalną lekcją historii, sięgająca zamierzchłych czasów narodzin chrześcijaństwa w państwie polskim. Publiczność była świadkiem najważniejszych momentów dziejowych Rzeczypospolitej, malowanych niczym obraz przez wprawną rękę artysty, jednak nie za pomocą pędzla, a muzyki, tańca oraz śpiewu. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu, o czym najlepiej świadczy jego zakończenie niemal 10-cio minutowym bisem.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.