Koncerty Ogólne

Salonik Kulturalny – koncert na wiolonczelę i fortepian

Po wakacyjnej przerwie, w ramach cyklu Salonik Kulturalny, 25 października br. w sali 053 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, odbył się koncert na wiolonczelę i fortepian w wykonaniu znakomitego duetu: Zofia Kulisiewicz oraz Przemysław Witek.

Artyści zaprezentowali m.in. utwory Beethovena, Chopina, Różyckiego, czy Piazzolli. Miłym zaskoczeniem dla słuchaczy było wykonanie „utworu niespodzianki”, na który złożył się fragmenty z kultowych produkcji filmowych.

WYKONAWCY:

Duet Kulisiewicz i Witek współpracują od 2017 roku, tworząc nie tylko duet, ale również trio fortepianowe Wieniawski Piano Trio (razem z Tomaszem Kulisiewiczem). Koncertowali na scenach w Polsce oraz w Niemczech. W swoim dorobku mają wspólnie nagraną płytę z dziełami Różyckiego, Tansmana, Weinberga i Laksa, która zostanie wydana   przez RecArt w 2024 roku.

Zofia Kulisiewicz – wiolonczelistka zespołu Diverso String Quartet, Wieniawski Piano Trio oraz zastępczyni koncertmistrza Filharmonii Częstochowskiej jest zdobywczynią wielu nagród na konkursach międzynarodowych dla solistów i zespołów kameralnych. Były to m.in: III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie, Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. A. Prochazku (Słowacja), Hirsh Prize (Wielka Brytania) oraz Sir John Barbirolli Cello Prize (Wielka Brytania). W 2014 roku wraz z Diverso String Quartet została członkiem programu Live Music Now w Berlinie. W marcu 2015 za osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”. W pandemicznym roku 2020 otrzymała stypendium „Kultura w sieci”, promując polską muzykę XX wieku. W latach 2012-2014 Zofia była asystentką podczas Międzynarodowej Akademii Zespołów Kameralnych Pro Corda (Wielka Brytania). Jej sukcesy dydaktyczne przyczyniły się do otrzymania posady nauczyciela w ramach Akademii. W 2022 roku obroniła tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Przemysław Witek – pianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. W 2009 roku ukończył
z wyróżnieniem studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2009 rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. Od roku 2015, w którym otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej, prowadzi klasę fortepianu. W latach 2015-2017 odbywał staż artystyczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Przemysław Witek występował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Inaugurował sezon koncertowy Mozart Virtuoso Orchestra w Tokio (2017), Filharmonii Narodowej Czarnogóry (2013), Filharmonii Sudeckiej (2010), grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2009). Kilkakrotnie odbył tournée koncertowe
w Chinach.

Widownia gromkimi brawami nagrodziła występ duetu, który odwdzięczył się dodatkowym utworem na bis.

Możesz również polubić…