Koncerty

„Wiolonczela i Taniec” – koncert muzyki klasycznej

           26 października br. o godzinie 18:00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej  odbędzie się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu wiolonczelistki Pani Zofii Łodygowskiej oraz pianisty Pana Przemysława Witka pt.: „Wiolonczela i Taniec”.

 

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach: Sarabanda z III Suity na wiolonczelę solo C-dur

BWV 1009

 

Gaspar Cassadó: Intermezzo e Danza Finale ze Suity na wiolonczelę solo

 

Johannes Brahms: Sonata na fortepian i wiolonczelę e-moll op. 38

cz. II. Allegretto quasi Menuetto

 

Maurice Ravel: Habanera na wiolonczelę i fortepian

 

Fryderyk Chopin: Introdukcja i Polonez C-dur na wiolonczelę i fortepian

 

Camille Saint-Saëns: Łabędź z Karnawału zwierząt

 

Astor Piazzolla: Le Grand Tango

 

 

 

           Zofia Łodygowska – wiolonczelistka zespołu Diverso String Quartet oraz muzyk solista Filharmonii Częstochowskiej jest zdobywczynią wielu nagród na konkursach międzynarodowych dla solistów i zespołów kameralnych. Były to m.in: Międzynarodowy Konkurs Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano, Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. A. Prochazku (Słowacja), Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy w Liezen (Austria), John Webster Memorial Prize (Wielka Brytania), Hirsh Prize (Wielka Brytania) oraz Sir John Barbirolli Cello Prize (Wielka Brytania). W 2014 roku wraz z Diverso String Quartet została członkiem programu Live Music Now w Berlinie. W marcu 2015 za osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”. W latach 2012-2014 Zofia była asystentką podczas Międzynarodowej Akademii Zespołów Kameralnych Pro Corda (Wielka Brytania). Jej sukcesy dydaktyczne przyczyniły się do otrzymania posady nauczyciela w ramach Akademii.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych kursach muzycznych pracując z światowej sławy wiolonczelistami takimi jak Ralph Kirshbaum, Gary Hoffman, Hannah Roberts oraz Reinhard Latzko. Występowała jako solistka z North East Wales Sinfonia w Wrexham (Wielka Brytania), z Orchestra of Square Chapel w Halifax (Wielka Brytania), w ramach Dachsberg Proms w Austrii oraz regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii, Polsce i Niemczech. Zainteresowanie zarówno muzyką dawną, jak i muzyką współczesną przyczyniły się do współpracy Zofii z Rogerem Hamiltonem przy wystawianiu opery Xerxes Haendla w Manchesterze. Realizowała wówczas w mistrzowski sposób partię basso continuo. Brała udział w wykonaniach światowych premier utworów Johna Manduella oraz Adama Gorba. Występowała na festiwalach Ribfest Music Festival w Wielkiej Brytanii, Sacrum non profanum i Emanacje w Polsce oraz Malta International Arts Festival na Malcie, gdzie współpracowała z kompozytorem Arvo Pärtem. Regularnie występuje z takimi orkiestrami jak Halle, NEW Sinfonia oraz Zespołem Solistów Wrocławskich Ricordanza, który często koncertuje w Filharmonii Berlińskiej.

Wspólnie z pianistką Katarzyną Wasiak oraz Diverso String Quartet zrealizowała cykl koncertów w Niemczech oraz Austrii w ramach przedsięwzięcia “Mieczysław Weinberg Projekt”. Sukces projektu zaowocował dofinansowaniem na tournee po Europie w drugiej połowie 2016 roku. Jesienią 2017 roku ukaże się debiutancka płyta zespołu Diverso String Quartet z kompozycjami Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz oraz Andrzeja Panufnika.

Zofia ukończyła Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza, otrzymując tytuł prymusa za osiągnięcia naukowe oraz artystyczne. W 2007 roku otrzymała stypendium na studia w Royal Northern College of Music w Manchesterze w klasie wiolonczeli Kariny Georgian. W 2012 ukończyła tam studia magisterskie z wyróżnieniem. Wraz z zespołem Diverso String Quartet ukończyła studia magisterskie na wydziale muzyki kameralnej na Universitaet der Kuenste w Berlinie w klasie sławnego Artemis Quartett. Członkowie zespołu są także absolwentami International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze.

Zofia gra na instrumencie włoskiego lutnika Giuseppe Baldantoni z XIX wieku.


foto: Heinz Donnelly Schmidt

        

         Przemysław Witek – pianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2015 otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej oraz rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Obecnie Przemysław Witek prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także odbywa staż artystyczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Już w wieku dziewiętnastu lat zdobywał najwyższe laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2004) oraz dwie Nagrody Specjalne na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2004). Kolejne lata przyniosły mu I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Val Tidone (2005) i Racconigi (2006) we Włoszech, a także Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki im. N. Rubinsteina w Moskwie (2007). Zwieńczeniem osiągnięć konkursowych Przemysława Witka były nagrody zdobyte w 2008 roku: I miejsce i Nagroda dla Najlepszego Wirtuoza na Konkursie im. Adilii Alievy w Genewie-Gaillard oraz I miejsce i Nagroda dla Najlepszego Polskiego Pianisty na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Halina Czerny Stefańska in memoriam” w Poznaniu. Wyróżnienia te umożliwiły mu nagranie debiutanckiej płyty CD oraz rozpoczęcie działalności koncertowej w kraju i za granicą.

Przemysław Witek występował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Jacek Rogala, Ruben Silva, Marko Ivanovič, Grigorij Krasko, Mitsuyoshi Oikawa czy Jakub Chrenowicz. Inaugurował sezon koncertowy 2013/2014 Filharmonii Narodowej Czarnogóry, 2010/2011 Filharmonii Sudeckiej, grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku. Jako kameralista współpracował z Benedictem Klöcknerem, Jiřim Kabatem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik-Gałązką, Januszem Wawrowskim i Bartoszem Worochem.
Występował w największych miastach w Polsce, a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie oraz w Rosji.

Dokonał nagrań archiwalnych utworów Karola Szymanowskiego dla Radia Watykańskiego w roku 2004 i 2012. W marcu 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Décadence” z kompozycjami Szymanowskiego i Rachmaninowa, wydana przez Polskie Radio i Ponte Art Production. W roku 2014 dokonał światowego prawykonania i nagrania Sonaty fortepianowej Andrzeja Nikodemowicza, a także polskiego prawykonania oraz rejestracji utworów fortepianowych Mieczysława Weinberga. W roku 2016 dokonał prawykonania Concerto alla polacca Mikołaja Hertla, skomponowanego na zamówienie 50. Jubileuszowego Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.


foto: Justyna Andrzejewska

 

Rezerwacja miejsc do 25 października 2017 roku na adres mailowy: uck@put.poznan.pl
Wstęp wolny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Salonik Kulturalny”.

Serdecznie zapraszamy!

 

Fotorelacja. Zdjęcia: Wojciech Jasiecki

Możesz również polubić…