Wystawy

Kolor w przestrzeni miasta – malarstwo w architekturze

W środę 15 czerwca br. o godz. 18.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2 odbędzie się wernisaż wystawy prac studentów Wydziały Architektury i Edukacji Artystycznej Politechniki Poznańskiej z dziedziny witrażu i malarstwa ściennego pt. „Kolor w przestrzeni miasta – malarstwo w architekturze”.

“Wystawa ukazuje najlepsze prace studentów Wydziału Architektury i Edukacji Artystycznej Politechniki Poznańskiej zrealizowane w ostatnich kilku latach. Celem naszych działań jest badanie i odkrywanie na nowo możliwości odwikływania koloru i języka malarskiego w przestrzeni architektonicznej. Poszukujemy organicznych związków estetycznych, stylowych z bryłą i przestrzenią architektoniczną, która od wieków stanowiła naturalne środowisko sztuki. Okazuje się, że witraż, malarstwo freskowe, mozaika mogą mieć funkcję dopełniającą lub przemieniającą obiekty w przestrzenie. Mogą wręcz tworzyć nową architekturę przy wielokrotnie mniejszym nakładzie środków. Nawet z banalnego, przeciętnego budynku może tworzyć prawdziwą architekturę. Malarstwo dedykowane konkretnym obiektom, zrealizowane z szacunkiem dla kontekstów lokalnych, społecznych, historycznych nawiązuje intermedialne interakcje estetyczne, co równie ważne, nasyca przestrzeń treściami ideowymi, symbolicznymi właściwymi sztuce.  Malarstwo nadaje nowe życie wnętrzom, obiektom, miastu – nadaje ludzką twarz.

Wystawa potwierdza, że środowisko uczelni technicznej może być inspirujące do działań artystycznych, które wynikają z twórczej symbiozy tak odrębnych dziedzin jak inżynieria budowlana i sztuka.”

dr sztuki Piotr P. Drozdowicz
adiunkt w Katedrze Rysunku Malarstwa Rzeźby i  Sztuk wizualnych
Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej

Wystawa dostępna będzie w dniach 15.06. – 1.07.2016 r.

Kuratorzy: dr sztuki Marcin Czeski, dr sztuki Piotr Drozdowicz

Serdecznie zapraszamy!

plakat PP

1
Projekt elewacji, budynek ul. Mylna 38, Poznań, Alicja Patyk, Edukacja Artystyczna  PP

7. fontanna ul Fredry
Projekt mozaiki, Fontanna w parku A. Mickiewicza, Poznań, Natalia Kowalska WA

10b ściana bud D
Fresk “Wstęga”, Budynek D Wydziału Architektury, Ulica Nieszawska 13 proj. Jgoda
Jworska, wykonanie grupa studentów Edukacji Artystycznej

Możesz również polubić…