Wystawy

Kolumnada II

40 artystów z Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk  Pięknych we Wrocławiu prezentuje swoje prace na wystawie KOLUMNADA II w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.

Wystawa kontynuuje rozpoczęty w ubiegłym roku cykl “Kolumnada”. Pomysł na ekspozycję – wówczas wyłącznie rzeźby – wypłynął z inspiracji budynkiem Centrum Wykładowego, będącym interesującym przykładem współczesnej architektury. Otwierająca Centrum Wykładowe na rzekę Wartę i Stare Miasto amfilada kolumn, w naturalny sposób wyznaczyła rytm ekspozycji oraz liczbę zaproszonych artystów – było ich 15. Każdy z nich, na swój indywidualny sposób, podjął dialog z tym miejscem.

Tytuł wystawy nawiązywał także do książki Filipa Springera „Wanna z kolumnadą”, będącej krytycznym spojrzeniem na estetykę polskich miast. Jednym z celów wystawy było więc postawienie pytania o rolę, jaką dziś może odegrać w nich sztuka. Każdy z artystów poniósł kompromis artystycznej wolności i ryzyko prezentacji swojej twórczości w przestrzeni publicznej, w zamian za możliwość kontaktu z szerokim gronem odbiorców.

Tegoroczna Kolumnada zgromadziła 40 artystów, którzy pokazali także prace malarskie, a oprócz kolumnady zewnętrznej, zaanektowali na swoje twórcze prezentacje także wnętrze budynku.

Wernisaż odbył się 30 kwietnia 2015 roku. Wystawę można oglądać przez cały maj.

Kolumnada plakat 800x600px

Możesz również polubić…