Koncerty Ogólne

Poligrodzianie – Ambasadorem Wielkopolskiej Kultury w Peru

W dniach 8-15 kwietnia 2014 r. na zaproszenie Ambasady RP w Limie oraz Stowarzyszenia Rodzin Peruwiańsko-Polskich „Dom Polski” przebywał w Limie Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Grupa tancerzy i muzyków wyruszyła w daleką podróż z tytułem Ambasadora Wielkopolskiej Kultury.

„Poligrodzianie” brali udział w międzynarodowym Festiwalu „San Isidro abre sus puertas al Mundo”, organizowanym po raz trzeci przez jedną z najbogatszych dzielnic Limy – San Isidro. Impreza ma charakter otwartych targów promujących kulturę całego świata. Uczestniczące w niej państwa przygotowują własne stoiska z regionalnymi produktami i folderami informacyjnymi dotyczącymi kultury, turystyki i osiągnięć techniki. Na profesjonalnej scenie prezentują się grupy artystyczne, dając pełnometrażowe show, pokazujące w pigułce rodzimą kulturę. W tegorocznym festiwalu uczestniczyło 46 państw, a odwiedziło go ok.100 tys. osób.
Występy „Poligrodzian” spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności „San Isidro…” i zapewniły wspaniałą promocję naszego kraju. Zespół zaprezentował barwne widowisko muzyczno-taneczne, uzupełnione muzyką z różnych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski. Dopełnienie występów stanowiła – opowiadająca o kraju, ważnych zabytkach i miejscach oraz o wielkich Polakach – interesująca wizualizacja, emitowana podczas koncertów w tle, na telebimie. Szczególny aplauz peruwiańskiej publiczności wywołało wykonanie specjalnie przygotowanego na tę okazję miejscowego szlagieru – „El Condor Pasa”. Organizatorzy Festiwalu wielokrotnie podkreślali, że Zespół miał spory wkład w sukces imprezy.
Wszystko to złożyło się na dodatkowe zainteresowanie i występy „Poligrodzian” w peruwiańskich mediach o zasięgu ogólnokrajowym – w Radio San Borja w Limie (podczas audycji „Mundo sin Limites”-„Świat bez ograniczeń”); w Radio RPP w programie Milagros Valverde „De la noche a la mañana”, zarejestrowanym także dla telewizji internetowej RPP Noticias; w Radio Filarmonia, gdzie omówiono m.in. inspiracje muzyki ludowej dla twórców muzyki klasycznej, w tym F. Chopina.
Zespół dał także występ w ogrodzie Ambasady RP w Limie dla przedstawicieli miejscowej Polonii (obecnych było blisko 120 członków stowarzyszenia „Dom Polski”). Po pokazie odbyły się warsztaty wiwatów wielkopolskich i poloneza oraz degustacja dań polskich.
Lima to miejsce kontrastów. Miejsce bardzo egzotyczne. O ciekawym kolorycie. Pozostawiające barwne wspomnienia. Była to podróż, która udowodniła młodym tancerzom i muzykom, jak ważną, kulturotwórczą rolę pełnią, sławiąc polski folklor na całym świecie. Grupa godnie reprezentowała kraj i nasz region jako Ambasador Wielkopolskiej Kultury.

Radio San Borja

Głos Politechniki, wrzesień/październik 2014:

Możesz również polubić…