PFNiS

Roboty rządziły na Polifestiwalu

10 kwietnia 2014 roku Politechniką Poznańską rządziły… roboty! Dzielnie towarzyszyli im mali odkrywcy, którzy przyjechali z ponad 40 szkół, z całej Wielkopolski, by wziąć udział w kolejnym Polifestiwalu.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Polifestiwalu – “(Nie) bójmy się robotów” – najwięcej atrakcji związanych było właśnie z robotami, robotyką i automatyką. Wszystkie sale wykładowe, Aula i korytarze Centrum Wykładowego wypełniał tłum dzieci i młodzieży. Uczestniczyły w pokazach robotów zwanych humanoidalnymi (naśladującymi ruchy obserwowanych osób), robotów przemysłowych, w warsztatach budowania “normalnych” robotów i warsztatach rozwijających kreatywność czyli budowania eko-robotów z surowców wtórnych. Nasi goście mogli spróbować swoich sił w walkach robotów oraz wziąć udział w pokazach samochodów miast przyszłości. Liczne grono zgromadziły warsztaty konstrukcji i modelowania ubioru, pokazujące, że konstruować można także rzeczy nie związane z wysoce zaawansowanymi technologiami. Nie rozczarowało także show chemiczne, czyli eksperymenty poszerzające horyzonty małych naukowców. Ilość chętnych, którzy pod okiem prowadzących pokaz wykonywali doświadczenia, niemal przekraczała nasze możliwości organizacyjne i czasowe. Wielu nowych “przyjaciół” zyskał też interaktywny robot LEMO, który tego dnia ulokował się w Centrum Wykładowym. Chętnie “rozmawiał”, wykonywał proste komendy, reagował na dotyk, np. włożenie palców w oko. Wieczorem stał się on jedną z atrakcji, występując na scenie Auli Magna jako swoisty support Marcina Dańca. Występ kabaretowy tego ostatniego rozbawił publiczność i jednocześnie stanowił oficjalne zwieńczenie Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2014.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, którego częścią jest Polifestiwal daje najmłodszym możliwość nauki poprzez zabawę i bezpośredni udział  w doświadczeniach. Mogliśmy także przekonać się o coraz większej roli robotów w naszym życiu.

Media:

Zbuduj swojego robota z ARDUINO!

Reportaż TVP Poznań

Podziękowania:

Szanowni Państwo!

Bardzo dziękuję za zaproszenie naszej szkoły na Polifestiwal. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładów i obejrzała prezentacje. Oceniła wyjazd jako bardzo udany, a uczniowie klasy pierwszej już zapowiedzieli swoją wizytę na PP za rok.

Z wyrazami szacunku

Dorota Żyłka

III LO

w Ostrowie Wielkopolskim

Możesz również polubić…