W związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski zespół “Poligrodzianie” rusza w Polskę, gdzie koncertować będzie w miastach województw zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.
Koncerty odbywać się będą pod nazwą “Śladami znanych Polaków – od Mieszka I do Jana Pawła II”, ukazać mają wpływ chrześcijaństwa na historię Polski oraz głęboki patriotyzm Narodu wyrażony tańcem, śpiewem, muzyką. Punkt wyjścia stanowi przyjęcie chrztu przez Mieszka I pozwalając wejść do wspólnoty państw chrześcijańskich. W programie opartym o ludowe, dworskie i narodowe tradycje, widoczna jest ogromna rola wiary, w której Polacy widzieli oparcie w czasie wojen oraz czerpali nadzieję podczas powstań. W efekcie Polacy doczekali się Papieża rodaka, który spoił wewnętrznie kraj i wzmocnił go na arenie międzynarodowej.
Jako, że rocznica wydarzenia jest wyjątkowa i niepowtarzalna zadbamy, by sam koncert na długo pozostał w pamięci zebranych gości. Będzie kolorowo, tanecznie i przede wszystkim ludowo! Zgromadzeni goście porwani zostaną w wir wspaniałego folkloru i wyruszą w kulturalną przygodę przez dzieje państwa polskiego.
Następny koncert Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej “Poligrodzianie” odbędzie się 26.08.2016 w Poznaniu.
Miasta, w których odbyły się koncerty:
15.04.2016 Stargard
15.04.2016 r. „Poligrodzianie” wystąpili na Dużej Scenie Stargardzkiego Domu Kultury. Publiczność od samego początku dała się porwać energii i młodości wykonawców.
Wspierając się repertuarem tanecznym, wokalnym, muzycznym oraz słowem mówionym zespół przeszedł przez wszystkie okresy polskości.
Potężna dawka barwnego, polskiego folkloru sprawiła, że spektakl z pewnością na długo zostanie w pamięci przybyłej publiczności.
Poniżej fotorelacja z uroczystości:
16.04.2016 Szreniawa
Sobotni występ zespołu w Szreniawie nie odbył się w całości ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.
W pierwszej, z zaplanowanych dwóch części, można było zobaczyć tańce z różnych regionów kraju, m.in.mazura, oberka, krakowiaka, poloneza, oberka oraz usłyszeć utwory Moniuszki, Chopina, „Bogurodzicę” i „Rotę”.
Poniżej fotorelacja z uroczystości:
17.04.2016 Gniezno
Podczas niedzielnego występu „Poligrodzian” w pierwszej stolicy Polski frekwencja dopisała. Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca. Przybyli Gnieźnianie pozostali pod wrażeniem umiejętności tanecznych, wokalnych i muzycznych zespołu.
Kamilla Kozłowska z MOK-u zapowiedziała „Poligrodzian” następującymi słowami:„Tym razem Królewski Salon Sztuki odbywa się z okazji tak ważnej rocznicy, jaką jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Gośćmi salonu są przedstawiciele zespołu folklorystycznego Poligrodzianie z Poznania ze swoim wyjątkowym projektem, w którym za pomocą tańca, muzyki, śpiewu i recytacji można będzie przeżyć ostatnie tysiąc lat naszej państwowości. Poznamy ważne daty, ważne momenty w naszej historii.”
15.05.2016 Przeźmierowo
W informatorze Gminnego Ośrodka Kultury “Sezam ” w Tarnowie Podgónym znalazła się następująca wzmianka na temat występu Poligrodzian: “Ten znakomity zespół za pomocą tańca, śpiewu i muzyki ukaże wpływ chrześcijaństwa na historię Polski. W programie, na bazie ludowych,dworskich i narodowych tradycji, widoczna jest ogromna rola wiary, w której Polacy widzieli oparcie w czasie wojen oraz czerpali nadzieję podczas powstań”.
28.05.2016 Nakło nad Notecią
W Kurierze Nakielskim o występie Poligrodzian napisano:
“Spektakl ukazał najistotniejsze wydarzenia w historii kraju, przedstawił wpływ chrześcijaństwa na losy Ojczyzny oraz głęboki patriotyzm Polek i Polaków wyrażony śpiewem, muzyką, tańcem i poezją. Widowisko rozpoczęła scena przyjęcia chrztu przez Mieszka I, pieczętującego wejście Polski do europejskiej wspólnoty państw chrześcijańskich. W programie opartym o ludowe, dworskie i narodowe tradycje widoczna była ogromna rola wiary, w której Polacy dostrzegli oparcie w czasach wojen, klęsk i utraty niepodległości oraz czerpali siłę, nadzieję i optymizm podczas powstań, wyzwoleńczych zrywów. Roztańczone, rozśpiewane widowisko zakończyły obrazy lat współczesnych, naszej codzienności.”
29.05.2016 Konin
Na portalu Wielkopolski Wschodniej – Lm.pl pojawiła się informacja na temat występu zespołu:
“Śladami znanych Polaków – od Mieszka I do Jana Pawła II – taki był tytuł koncertu. Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie przygotował widowisko sceniczne z tańcem, śpiewem, muzyką i recytacją. Były ważne momenty z historii Polski, zespół zaprezentował m.in. krakowiaka, poloneza czy tańce góralskie, artyści zaśpiewali Rotę i Bogurodzicę, a także charakterystyczne przyśpiewki ludowe. Spektakl ukazywał wpływ chrześcijaństwa na historię Polski.”