Wystawy

Udział Polaków w rozwoju Peru

28 marca 2014 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej otwarta została wystawa poświęcona 90-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Peru.

W wernisażu uczestniczyli m.in.: Martha Chavarri Dupuy – Ambasador Republiki Peru w Polsce; Aurora Luque de Hjorth  – Attache ds.Kultury Ambasady Republiki Peru, Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z Poznania. Rolę gospodarza pełnił prof.dr hab.inż.Jan Żurek, Prorektor ds.współpracy z gospodarką.

“Pragnę wyróżnić pewien aspekt stosunków polsko-peruwiańskich, który ma szczególne znaczenie, zarówno dla historii, jak i dla czasów współczesnych, jakim jest relacja między naszymi obywatelami, a także owocna współpraca w dziedzinie nauki, techniki i szkolnictwa wyższego od połowy XIX wieku, gdy Polska nie istniała jako państwo autonomiczne, zaś Peru budowało swoje niezależne państwo.” – powiedziała podczas otwarcia Martha Chavarri Dupuy – Ambasador Republiki Peru w Polsce – “Możemy śmiało stwierdzić, że rozwój Peru, na który wpłynęła budowa kolei, mostów, dróg, systemów irygacyjnych oraz architektura cywilna i wojskowa, był możliwy w dużej mierze dzięki efektywnej pracy polskich specjalistów”

Wystawa w ciekawy sposób informuje o zasłużonych Polakach oraz ich wybitnych osiągnięciach w tworzeniu zrębów nowoczesnego państwa peruwiańskiego.

W XIX wieku w Peru przebywał polski inżynier Ernest Malinowski, który wybudował drogi, mennicę narodową, akwedukty, ale pamięć po sobie pozostawił udziałem w obronie granic Peru i budową Centralnej Kolei Transandyjskiej, docierającej w wysokich Andach do wysokości ponad 4800 m.n.p.m. Kolej jeździ po wybudowanych przez Malinowskiego wiaduktach do dziś, a jeszcze do niedawna był to najwyżej na świecie położony odcinek torów.

Innym Polakiem który w Peru odcisnął swą wielkość był profesor Edward Habich, inżynier i matematyk, który założył w 1876 roku w Limie pierwszą w Ameryce Południowej Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Górniczą i był jej rektorem. Profesor Ryszard Małachowski, dyrektor Instytutu Architektury, był jednocześnie twórcą przebudowy Starego Miasta, przebudowy katedry i Pałacu Prezydenta oraz budowniczym szeregu reprezentacyjnych gmachów w w Limie, m.in.: Pałacu Arcybiskupiego, Pałacu Rady Miejskiej, projektant jednej z ważniejszych ulic stolicy – Paseo de la República. Znaczącą rolę odegrał również Władysław Kluger, który zaprojektował i nadzorował system doprowadzający wodę z Andów do Limy. Aleksander Babiński, inżynier i geolog, wsławił się oszacowaniem wielkości złóż i możliwości wydobycia surowców mineralnych, opracowywał mapy znacznych obszarów kraju i plany kopalń.
Miejsce otwarcia wystawy nie jest przypadkowe. Wymiana kulturalna między Peru i Polską na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń Politechniki Poznańskiej. W listopadzie 2011 roku świętowaliśmy stulecie odkrycia naukowego Machu Picchu.

W 2013 roku Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” na zaproszenie Jej Ekscelencji Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Izabeli Matusz prezentował polską kulturę ludową i narodową mieszkańcom Limy oraz uczestnikom festiwalu VI Encuentro Mundial de Folklore MI PERU w Nazca.

„Poligrodzianie” jako Ambasador Wielkopolskiej Kultury ponownie będą reprezentowali Polskę na 3. Festiwalu San Isidro abre sus puertas al Mund w Limie w kwietniu 2014 roku.

Możesz również polubić…