Wojciech Siudmak, polski atysta malarz i rzezbiarz, mieszkajacy i tworzacy we Francji, uważany jest za czołowego przedstawiciela « realizmu fantastycznego ».Urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie w latach 1956-1961, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. przybył do Francji, aby kontynuować studia w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu w latach 1967-1968.
Realizm fantastyczny, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, reprezentowanym przez S. Dali, R. Magritt. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa, daleka od teoretyzowania i mody, sztuka Siudmaka urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją, fascynuje wykraczającą poza normy wyobraźnią oraz bogactwem intelektualnym. To świat jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Świat, w którym rządzi jego dewiza:
„Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery”.
Od roku 1988 trwa seria wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym i unikalnym pokazem była oficjalna wystawa, zorganizowana z okazji wejścia w III Tysiąclecie, na mitycznej – symbolizującej Paryż i Francję – wieży Eiffla. W latach 2003–2004 miał miejsce cykl wystaw retrospektywnych w ośmiu Muzeach Narodowych w Polsce. Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem Wielunia i Ozoir la Ferriere we Francji.
Wiele slynnych osobistosci wyrazilo podziw dla jego tworczosci.
„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Federico Fellini
„W moim domu, tam gdzie spędzam wiele czasu, wisi obraz Festiwalu w Cannes 1976. Podpisany jest SIUDMAK. Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”
Jean-Jacques Annaud
„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”
George Lucas
Obecnie Autor pracuje nad Światowym Projektem Pokoju „Wieczna Miłość”, który realizowany jest pod honorowym patronatem Światowej Organizacji UNESCO. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” – symbol piękna, pokoju i harmonii, stanie się początkiem międzynarodowej współpracy w zakresie edukacji, sztuki i nauki. Misją Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Dzięki uniwersalności przedsięwzięcia oraz głębokiej treści, Projekt wychodzi do świata z unikalnym i pozytywnym przesłaniem pokoju, niosąc idee harmonii, porozumienia i tolerancji w nowej i najpiękniejszej formie: sztuki i intelektu. Poprzez połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przesłanie Światowego Projektu Pokoju, zrodzi dialog kultur III-go millenium, umacniając idee pokojowego współistnienia.
Wieluń był pierwszym świadkiem i ofiarą wielkiej zbrodni rozpoczynającej II Wojnę Światową, największą tragedię w dziejach ludzkości. Historia miasta, naznaczona jest tragicznymi wydarzeniami o porównywalnej symbolice z innymi tragicznie doświadczonymi miastami jak: Guernica, Hiroszima, Nowy Jork, Nagasaki. Projekt pokazuje że musimy przekształcić bolesne doświadczenia tragedii II Wojny Światowej, w pozytywną akcję aktywnego orędownika pokoju niosącego w przyszłość idee harmonii, tolerancji i porozumienia. Przedsięwzięcie jest popierane przez wiele wybitnych autorytetów, zarówno w kraju, jak i na świecie. Światowy Projekt Pokoju przewiduje dalsze działania, między innymi takie jak: przyznawanie co roku prestiżowej Nagrody Pokoju przez Kapitułę z udziałem międzynarodowych osobistości, międzynarodową wymianę rzeźb o tematyce pokoju, powstanie unikalnego muzeum rzeźb w plenerze, uroczyste koncerty w katedrach i filharmoniach na rzecz pokoju, programy edukacyjne, wystawy i pokazy.
contact@siudmak.fr
Do pobrania:
Filmy:
„Wieczna Miłość” zwiastun filmu. 3.10″ from WideoHistoria.pl on Vimeo.
„Wieczna Miłość”. Krystyna Janda 0.56 min from WideoHistoria.pl on Vimeo.
Wieczna Milosc – B. Tyszkiewicz 1280×720 (54 sek) from WideoHistoria.pl on Vimeo.
Zdjęcia: